KUIDAS EDASI, Muraste kandi noored?
Tänane vaade koolimaja ümbruses viitab taaskord asjaolule, et meie noortel on palju vaba aega ja vähe tegevust. Lisaks sodimisele oli paviljoni ümbrus risustatud alkoholipudelite ja suitsukonidega. Kahjuks pole 5-6 aastat oodatud noortekeskus tänaseni realiseerunud. Tänane koolimaja võib olla küll suur, kuid ei võimalda noortele oma ‘pesa’ rajamist. Millised võiks olla lahendused noortele positiivse väljundi pakkumiseks meie külas?
Avaldage arvamust ehk saatke e-kiri muraste@muraste.ee
Fotod: Evar Ojasaar
Hea Muraste elanik!
Aitäh, et sorteerid ja aitad pakendid uuele elule viies need Murastes paiknevatesse pakendikonteineritesse. Selleks, et sorteerimine oleks lihtsam, on kirjale lisatud sorteerimisjuhend, kus näha, millised jäätmed sobivad pakendikonteinerisse ja millised mitte. Kindlasti oled märganud, et avalikud pakendikonteinerid on tihti ületäitunud ja oled pidanud oma pakendikotiga koju tagasi minema. Aga kas tead, et lisaks avalikele pakendikonteineritele on võimalik tellida kodust pakendite äravedu? Seda teenust pakub Harku vallas AS Eesti Keskkonnateenused ja see on 10 korda odavam kui segaolmejäätmete äravedu ehk nt 240 l pakendikonteineri tühjendamine maksab 38 senti ning 150 l pakendikoti puhul 24 senti. Kuna pakendid moodustavad enam kui poole tavapärasest olmeprügi mahust, siis tänu eraldi pakendikonteineri kasutamisele saab olmeprügi konteinerit harvem tühjendada ja seeläbi säästa ka raha.
Miks sorteerida?
Üle 60% prügikasti visatavatest jäätmetest on tegelikult taaskasutatavad. Sorteerimisega säästate loodust, sest jäätmetest saab väärtuslikku toorainet erinevate toodete tootmiseks:
- Klaas on 100% taaskasutatav ja korduvalt ümbertöödeldav. Ühe klaaspudeli ümbertöötlemisel säästetud energia arvel võiks 10 W elektripirn põleda 40 tundi.
- Alumiiniumit saab taaskasutada piiramatu arv kordi. Alumiiniumi ümbertöötlemine võtab kuni 95% vähem energiat, kui selle valmistamine esmasest toormest.
- 1 tonn taaskasutatud paberit aitab säästa 17 puud. Taaskasutatav paber toodab hinnanguliselt 70% vähem õhusaastet kui uus toormaterjal.
- 1 tonni plastiku ümbertöötlemine säästab kuni 1000 liitrit bensiini. 8,7 kilekoti tootmiseks kuluvast naftast toodetud bensiiniga saaks auto sõita terve kilomeetri.
Lugupidamisega, Lembe Reiman,Keskkonnaspetsialist
LOE LISA SIIT
KÜSI KOGUKONNAKESKUSEST ILUSAT KINKERAAMATUT!
“N+1 rohelist varjundit” autor on Katrin Kurmiste ja tal on Vääna-Jõesuus oma suvemaja ja aed, kaunite vesiroosidega tiigiga. Raamat jutustabki lugusid aiast, seal ilutsevatest taimedest, putukatest, loomadest ja lindudest. Katrin Kurmiste sulest on eelnevalt ilmunud kolm romaani.
Raamatu hind 10.-
TEADETETAHVEL